  • 90E36ERGI8
90E36ERGI8
advertisement
Manufacturer No:
90E36ERGI8
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-90E36ERGI8
Package:
48-TQFP
Purchasing and Inquiry
90E36ERGI8 Overview
This package is packed in Tape & Reel (TR). This package has the 48-TQFP extension. An example of its use as a 3 Phase meter would be the following. This product is available in Surface Mount. There is a higher operating temperature at -40°C~85°C. It operates using 2.8V~3.6V power supply. You can find more similar parts by searching 90E36. There is a voltage of 0.4V 0.8V on the low-level I/O ports of this PMIC. When using this device for high-level I/Os, the voltage presented by it is 2.8V 3.6V. It is a 25mA device.
90E36ERGI8 Features
3 Phase meter.
90E36ERGI8 Applications
There are a lot of Microchip Technology 90E36ERGI8 Energy Metering ICs applications.
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Server Backplane Systems
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Telecom Infrastructure
  • Power monitoring/power budgeting
  • Power monitoring instruments
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Industrial Equipment
  • Subsystem Power Measurement
  • General Purpose Energy Measurement
Step5Bar-code shipping tag
90E36ERGI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Meter Type
    3 Phase
  • Measurement Error
    0.5%
  • Voltage - I/O Low
    0.4V 0.8V
  • Voltage - I/O High
    2.8V 3.6V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.6V
  • Base Part Number
    90E36
  • Current - Supply
    25mA
  • Input Impedance
    50kOhm 80kOhm 120kOhm