  • 80ZLJ470M12.5X40
80ZLJ470M12.5X40
advertisement
Manufacturer No:
80ZLJ470M12.5X40
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-80ZLJ470M12.5X40
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZLJ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 590
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
80ZLJ470M12.5X40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZLJ
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    32mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.573A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm