  • 80SQ045NG
80SQ045NG
advertisement
Manufacturer No:
80SQ045NG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-80SQ045NG
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
80SQ045NG
Purchasing and Inquiry
80SQ045NG Overview
A maximum reverse leakage current of 1mA volts is produced by this device.Devices with this rating have an average rectified current of 8A volts.When the forward current reaches 8A, it is allowed.The fuse's current rating is 8A, which is the maximum current it can carry without deteriorating too much.The maximum surge current is 140A.A data chart shows that the peak reverse is 1mA in the datasheets.
80SQ045NG Features
a maximal reverse leakage current of 1mA volts
an average rectified current of 8A volts
a current rating of 8A
the peak reverse is 1mA
80SQ045NG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 80SQ045NG applications of single-phase diode rectifier.
  • Ultra High-Speed Switching
  • Switching Diode
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Freewheeling
  • Recirculating Diode
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Polarity Protection Diode
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
80SQ045NG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 80SQ045NG.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    140A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Forward Voltage
    550mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    140A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    140A
  • Diameter
    5.3mm
  • Height
    9.5mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    6.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    8A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    80SQ045
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 45V
  • Output Current
    8A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 8A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    8A