  • 80LSQ4700M36X50
80LSQ4700M36X50
advertisement
Manufacturer No:
80LSQ4700M36X50
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-80LSQ4700M36X50
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSQ 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
80LSQ4700M36X50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    LSQ
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    4700μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    80V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.52mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.08A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.087 53.00mm