  • 79F391K-RC
79F391K-RC
advertisement
Manufacturer No:
79F391K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-79F391K-RC
Package:
Axial
Datasheet:
79F391K-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
79F391K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    79F
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.160L 2.54mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    25mA
  • Lead Length
    25.4mm
  • Inductance
    390μH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    34Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    3.8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Frequency - Test
    790kHz
  • Rated Current-Max
    0.03A
  • Diameter
    2.54mm