  • 78LBWR500LF
78LBWR500LF
advertisement
Manufacturer No:
78LBWR500LF
Manufacturer:
TT Electronics/BI
HK JDW NO:
860-78LBWR500LF
Package:
Datasheet:
78LBWR500LF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
78LBWR500LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Wire Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Series
    78
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    1W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    BULK
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    300V
  • Rated Temperature
    70°C