  • 64YR200LF
64YR200LF
advertisement
Manufacturer No:
64YR200LF
HK JDW NO:
860-64YR200LF
Package:
Datasheet:
64YR200LF
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
64YR200LF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 64YR200LF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Lead Length
    4.37mm
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Ganging Number
    1
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Published
    2008
  • Series
    64
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.165 Face x 0.270 H 6.35mmx4.19mmx6.86mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W