  • 782XDX1C-24A
782XDX1C-24A
advertisement
Manufacturer No:
782XDX1C-24A
Manufacturer:
Magnecraft
HK JDW NO:
16533-782XDX1C-24A
Package:
120
Datasheet:
782XDX1C-24A
Description:
Control Relay E-Mech 4PDT 3A 24 VAC, 782 Power Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
782XDX1C-24A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Plug-In, Socket
  • Package / Case
    120
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    55 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    180 W
  • Depth
    2.0066 mm
  • Current Rating
    3 A
  • Approval Agency
    CE, CSA, TUV, cULus
  • Max Current Rating
    3 A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Contact Current Rating
    3 A
  • Coil Resistance
    180 Ω
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    300 V
  • Power Consumption
    2.3 W
  • Coil Power
    1.2 W
  • Coil Voltage (AC)
    24 V
  • Height
    26.9 mm
  • Length
    40.6 mm
  • Width
    13.4 mm