  • 74VHCT14AMTCX
74VHCT14AMTCX
advertisement
Manufacturer No:
74VHCT14AMTCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74VHCT14AMTCX
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74VHCT14AMTCX
Description:
5V V 9.6 ns ns 11 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 55.3mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74VHCT14AMTCX Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). It works based on the Inverter logic principle. Voltage 4.5V~5.5V is needed to ensure the part's full functionality. Operational temperature extended around -40°C~85°C. Mounted in Surface Mount. 8mA 8mA is the output current's high and low states. 74VHCT is the series it belongs to. The total number of terminations is 14. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. There is a chip in this package that is a part of AHCT/VHCT. If you are looking for device variants, try search with 74VHCT14. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. It has 2μA current flowing through it when it is quiescent. The logic device in this example is a typical Gates. There is 50pF load capacitance associated with the part. Contains the industry TR method. According to the datasheet, the part requires 5V power supply. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. 6 gates are logical operations. It features Schmitt Trigger.
74VHCT14AMTCX Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AHCT/VHCT Family
Quiescent Current: 2μA
6 Gates
74VHCT14AMTCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74VHCT14AMTCX Gates and Inverters applications.
  • Residual current/leakage current protection
  • Roof distributed power station
  • Pocket PC
  • Fan
  • Induction cooker
  • In-vehicle system
  • Mountain power station
  • Digital camera
  • Electric grinding wheel
  • Reactive power compensation function
Step5Bar-code shipping tag
74VHCT14AMTCX
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    55.3mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    74VHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74VHCT14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    9.6 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Family
    AHCT/VHCT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.6ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm