  • 74VHC14M
74VHC14M
advertisement
Manufacturer No:
74VHC14M
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74VHC14M
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74VHC14M
Description:
2/5.5V V 10.6 ns ns 16.3 ns ns 8.75mm mm Gates & Inverters 8mA mA 1.5mm mm 150mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74VHC14M Overview
Due to its 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tube is used. A Inverter logic principle is used to make it work. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 2V~5.5V. Extended operating temperature around -40°C~85°C. The part is mounted in Surface Mount. 8mA 8mA is the output current's high and low states. It comes from the 74VHC series. 14 terminations have been made so far. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. There is a chip like this in AHC/VHC/H/U/V. Using the 74VHC14 search parameter will show you device variants. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. Datasheets for functions of 14 pins are available. Quiescent parts carry 2μA current. In this logic device, the value is Gates. There is 50pF load capacitance on the part. This device requires a minimum voltage of 2V. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup). The datasheet specifies that the part requires 2/5.5V volts of power. 8mA is the device's output current rating. Totally, there are 6 elements used for operation. Among its features are Schmitt Trigger.
74VHC14M Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AHC/VHC/H/U/V Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 8mA
74VHC14M Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74VHC14M Gates and Inverters applications.
  • Hair dryer
  • Electric grinding wheel
  • Home theater
  • Cell phone
  • Fax machine
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Electrical tools
  • Automotive voltage monitoring
  • Urban rail vehicle
  • Illumination
Step5Bar-code shipping tag
74VHC14M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74VHC14M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    150mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74VHC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74VHC14
  • Max Output Current
    8mA
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    8mA
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    16.3 ns
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    12 ns
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.75mm
  • Width
    4mm