  • 74V1T04CTR
74V1T04CTR
advertisement
Manufacturer No:
74V1T04CTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-74V1T04CTR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
74V1T04CTR
Description:
5V V 7.7 ns ns 9.5 ns ns 2mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
74V1T04CTR Overview
The part comes in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle is used to make it work. A voltage of 4.5V~5.5V is required for the part to function properly. Extended operating temperature around -55°C~125°C. Mounted in Surface Mount. Current output is 8mA 8mA in both the high and low states. A 74V series product. The total number of terminations is 5. It has 1 functions that enhance user experience significantly. I would like to point out that this chip is part of 74V. Use 74V1T04 to search for device variants. A total of 5 pins are injected into the part body. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. Please refer to the datasheets for 5 pins functions. Parts that are quiescent have 1μA current flowing through them. It is a typical Gates logic device. Contains the industry TAPE AND REEL method. The datasheet specifies that the part requires 5V volts of power. The part can function from 5V. Logical operation through 1 gates.
74V1T04CTR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
74V Family
Quiescent Current: 1μA
1 Gates
74V1T04CTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics 74V1T04CTR Gates and Inverters applications.
  • Projector
  • Grid adaptation function
  • Mobile caravan
  • Flashlight
  • Sewing machine
  • Scanner
  • Television
  • Car refrigerator
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • MPPT function (maximum power point tracking)
Step5Bar-code shipping tag
74V1T04CTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.7ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74V1T04
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Propagation Delay
    7.7 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • Family
    74V
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A