  • 74V1G00CTR
74V1G00CTR
advertisement
Manufacturer No:
74V1G00CTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-74V1G00CTR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
74V1G00CTR
Description:
7.5 ns ns 9.5 ns ns Gates & Inverters 8mA mA Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
74V1G00CTR Overview
Shipped in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353, the part is easy to ship overseas. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. A NAND Gate logic principle governs its operation. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 2V~5.5V. Operation at a temperature around -55°C~125°C. The part is mounted in Surface Mount. 8mA 8mA output current is 8mA 8mA in the high or low state. The 74V series contains it. In total, there are 5 terminations. This part is equipped with 1 functions that will greatly enhance the user's experience. It represents the 74V product family. Trying searching with 74V1G00 will yield device variants. It is injected into the part body with 5 pins. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. Please refer to the datasheets for 5 pins functions. Inputs are limited to 2. It has 1μA current flowing through it when it is quiescent. It is a typical Gates logic device. A minimum voltage of 2V is required to supply the device. Contains the industry TAPE AND REEL method. Current output of the device is rated at 8mA. Operation through gates with a value of 1.
74V1G00CTR Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
74V Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 8mA
1 Gates
74V1G00CTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics 74V1G00CTR Gates and Inverters applications.
  • Sewing machine
  • Home theater
  • In-vehicle system
  • Induction cooker
  • Fan
  • VCD
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Mobile caravan
  • Computer
  • Flashlight
Step5Bar-code shipping tag
74V1G00CTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74V1G00
  • Pin Count
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Output Current
    8mA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • Family
    74V
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.5V
  • Logic Level - High
    1.5V