  • 74LVCZ16240ADGVRG4
74LVCZ16240ADGVRG4
advertisement
Manufacturer No:
74LVCZ16240ADGVRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-74LVCZ16240ADGVRG4
Package:
48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
74LVCZ16240ADGVRG4 Overview
Logical driver uses a neat 48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2.7V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVCZ series devices. 48 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. This logical driver is a member of the LVC/LCX/Z family. 48 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 48 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74LVCZ16240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 100μA. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To supply the device, a minimum voltage of 2.7V is a must. 4 bits are included within the electrical component. It is sufficient to make 16 outputs.
74LVCZ16240ADGVRG4 Features
Bus Driver/Transceivers
74LVCZ16240ADGVRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments 74LVCZ16240ADGVRG4 Buffers & Transceivers applications.
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • Thermal management
  • VoIP phones
  • Fiber optic cable connection network
  • Car radio
  • Clock radio
  • Pocket PC
  • Telecom and datacom networking applications
  • Military satellite communications
  • High-speed computer links
Step5Bar-code shipping tag
74LVCZ16240ADGVRG4
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    74LVCZ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVCZ16240
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Quiescent Current
    100μA
  • Turn On Delay Time
    4.2 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    9.7mm