  • 74LVC2G32GN,115
74LVC2G32GN,115
advertisement
Manufacturer No:
74LVC2G32GN,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC2G32GN,115
Package:
8-XFDFN
Datasheet:
74LVC2G32GN,115
Description:
1.7 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVC2G32GN,115 Overview
The part comes in 8-XFDFN packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). A OR Gate logic principle is used to make it work. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 1.65V~5.5V. Operational temperature extended around -40°C~125°C. Part Surface Mount is mounted. The high and low state of output current is 32mA 32mA. The 74LVC series contains it. Total terminations are 8. 2 functions in the part enhance the user experience significantly. It is part of the LVC/LCX/Z family of chips. Use 74LVC2G32 to search for device variants. Part bodies are injected with 8 pins. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. Datasheets for functions of 8 pins are available. In the quiescent state, the part has 40μA current flowing through it. It consists of 2 circuits. In this case, Vsup reaches its maximum value. This device includes 1 outputs. In standby mode, there is 4μA maximum current.
74LVC2G32GN,115 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 40μA
74LVC2G32GN,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVC2G32GN,115 Gates and Inverters applications.
  • Hair dryer
  • Massager
  • Illumination
  • Mountain power station
  • Audio
  • Island protection
  • Sewing machine
  • Digital camera
  • Induction cooker
  • Roof distributed power station
Step5Bar-code shipping tag
74LVC2G32GN,115
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-XFDFN
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVC2G32
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Circuits
    2
  • Propagation Delay
    1.7 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    OR
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.2ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V