  • 74LVC1G32GW/DG,125
74LVC1G32GW/DG,125
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G32GW/DG,125
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-74LVC1G32GW/DG,125
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
Gates & Inverters 1.65V~5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G32GW/DG,125
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVC1G32
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Circuits
    1
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    1.7ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V