  • 74LVC1G32GS,132
74LVC1G32GS,132
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G32GS,132
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC1G32GS,132
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
74LVC1G32GS,132
Description:
1.7 ns ns 10.5 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 200μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVC1G32GS,132 Overview
As the part is packed in 6-XFDFN, international shipping is convenient. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). A OR Gate logic principle is used to make it work. A voltage of 1.65V~5.5V is needed to ensure full function of the part. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C. It is mounted in position Surface Mount. Output current is 32mA 32mA in the high and low states. 74LVC is the series it belongs to. 6 terminations have been made so far. The part has 1 functions that significantly boost the user experience. It is part of the LVC/LCX/Z family of chips. 74LVC1G32 can be used to search for device variants. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. The functions of 6 pins can be found in the datasheets. A 2 input is supported by the part. Quiescent parts have 200μA current flowing through them. Upon reaching 5.5V, the highest supply voltage (Vsup) is reached. The device has 1 outputs. In standby mode, there is 4μA maximum current.
74LVC1G32GS,132 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 200μA
74LVC1G32GS,132 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVC1G32GS,132 Gates and Inverters applications.
  • Communication
  • Mobile caravan
  • Game console
  • Remote monitoring
  • Ship
  • Urban rail vehicle
  • Residual current/leakage current protection
  • Small ground power station
  • Computer
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G32GS,132
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.35mm
  • Base Part Number
    74LVC1G32
  • Number of Outputs
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Propagation Delay
    1.7 ns
  • Quiescent Current
    200μA
  • Turn On Delay Time
    10.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Current - Quiescent (Max)
    4μA
  • Height Seated (Max)
    0.35mm