  • 74LVC1G125DCKRG4
74LVC1G125DCKRG4
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G125DCKRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-74LVC1G125DCKRG4
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
74LVC1G125DCKRG4
Purchasing and Inquiry
74LVC1G125DCKRG4 Overview
Logical driver uses a neat 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 32mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74LVC series devices. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. You can search "74LVC1G125" for other related electrical components. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. 1 channels for high quality communication. Wireless transceiver is able to output 1 lines.
74LVC1G125DCKRG4 Features
74LVC1G125DCKRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments 74LVC1G125DCKRG4 Buffers & Transceivers applications.
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Remote controls
  • Clock radio
  • Gigabit Ethernet
  • Tuner
  • Broadcast application
  • Ethernet circuitry
  • Indoor ad hoc meeting
  • Car radio
  • Desktop radio
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G125DCKRG4
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    74LVC
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Base Part Number
    74LVC1G125
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Channels
    1
  • Propagation Delay
    4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    10.1 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Output Lines
    1
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm