  • 74LVC06AS14-13
74LVC06AS14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC06AS14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LVC06AS14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74LVC06AS14-13
Description:
3.3V V 2.5 ns ns 7.6 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 40μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVC06AS14-13 Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). As a result, it works on the principle of Inverter. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 1.65V~5.5V. Operation at a temperature around -40°C~125°C TA. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. Current output is - 32mA in both the high and low states. 74LVC is its series number. Totally, there are 14 terminations. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. The chip is part of the LVC/LCX/Z family. A total of 14 pins are injected into the body of the part. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. In the quiescent state, the part has 40μA current flowing through it. The logic device shown here is a typical Gates. A load capacitance of 50pF is provided by the part. Upon reaching 5.5V, the highest supply voltage (Vsup) is reached. There is an industry TAPE AND REEL method included. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 3.3V power supplies. power supplies. For operation, 6 elements are used. In standby mode, there is 10μA maximum current. Open Drain is its feature.
74LVC06AS14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 40μA
74LVC06AS14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC06AS14-13 Gates and Inverters applications.
  • Fishery-optical complementary power station
  • Sewing machine
  • Air conditioner
  • Hair dryer
  • In-vehicle system
  • Printer
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Projector
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
Step5Bar-code shipping tag
74LVC06AS14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Open Drain
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    6
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    7.6 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    - 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    2.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Current - Quiescent (Max)
    10μA
  • Height Seated (Max)
    1.73mm
  • Width
    3.9mm