  • 74LV06AS14-13
74LV06AS14-13
advertisement
Manufacturer No:
74LV06AS14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74LV06AS14-13
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74LV06AS14-13
Description:
7.5 ns ns 8.5 ns ns 8.74mm mm Gates & Inverters 1.48mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74LV06AS14-13 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle governs its operation. A voltage of 2V~5.5V is needed to ensure full function of the part. Operating temperature around -40°C~125°C extended. Mounted in Surface Mount. Current output is - 12mA in both the high and low states. A 74LV series product. 14 terminations have been made so far. It has 6 functions that enhance user experience significantly. I would like to point out that this chip is part of LV/LV-A/LVX/H. The part body is injected with 14 pins. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The current flowing through quiet parts is 20μA. It consists of 6 circuits. Devices require a minimum voltage of 2V. Vsup reaches its maximum value at 5.5V. There are Open Drain features in it.
74LV06AS14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
74LV06AS14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LV06AS14-13 Gates and Inverters applications.
  • Range hood
  • Reactive power compensation function
  • Island protection
  • Solar energy generation
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Fan
  • Electric grinding wheel
  • Solar street light
  • Electric shaver
  • Ship
Step5Bar-code shipping tag
74LV06AS14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    Open Drain
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    8.5 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Current - Output High, Low
    - 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7.5ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V
  • Logic Level - High
    1.5V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.48mm
  • Length
    8.74mm
  • Width
    3.99mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C