  • 74HCT14D,653
74HCT14D,653
advertisement
Manufacturer No:
74HCT14D,653
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74HCT14D,653
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HCT14D,653
Description:
Gates & Inverters 4mA mA 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74HCT14D,653 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using Inverter logic, it functions. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. Operating temperature around -40°C~125°C extended. Mounted in Surface Mount. Neither the high 4mA 4mA low state of output current is 4mA 4mA. The 74HCT series contains it. There are 14 terminations totally. There are 6 features that significantly enhance the user experience. It represents the HCT product family. Search with 74HCT14 if you are looking for device variants. An injection of 14 pins is performed into the body of the part. You can find the functions of the 14 pins in the datasheets. 6 circuits are used in this device. In order for the device to work, a minimum voltage of 4.5V is required. Upon reaching 5.5V, the highest supply voltage (Vsup) is reached. There is 4mA output current rated for the device. A standby mode current of 2μA is the maximum. There are Schmitt Trigger features in it.
74HCT14D,653 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
HCT Family
Output Current: 4mA
74HCT14D,653 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74HCT14D,653 Gates and Inverters applications.
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Electrical tools
  • Computer
  • Sewing machine
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Reactive power compensation function
  • Induction cooker
  • Range hood
Step5Bar-code shipping tag
74HCT14D,653
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74HCT14
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Circuits
    6
  • Output Current
    4mA
  • Family
    HCT
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    34ns @ 4.5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    51 ns
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Current - Quiescent (Max)
    2μA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm