  • 74HC14PW-Q100,118
74HC14PW-Q100,118
advertisement
Manufacturer No:
74HC14PW-Q100,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74HC14PW-Q100,118
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HC14PW-Q100,118
Description:
190 ns ns 190 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74HC14PW-Q100,118 Overview
As the part is packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), international shipping is convenient. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. Based on the Inverter logic principle, it works. Voltage 2V~6V is needed to ensure the part's full functionality. Operational temperature extended around -40°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. High and low output current states are both 5.2mA 5.2mA. Automotive, AEC-Q100, 74HC is its series number. There are 14 terminations totally. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. There is a chip like this in HC/UH. Using the 74HC14 search parameter will show you device variants. 14 pins are injected into the part body. The logic device can be mounted on the Surface Mount axis and is used in a wide range of applications. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. When the part is quiescent, 2μA current flows through it. There are 6 circuits in this device. The device must be supplied with a minimum voltage of 2V. Vsup reaches its maximum value at 6V. There is a specified operating supply voltage for the chip of 5V volts. A feature of it is Schmitt Trigger.
74HC14PW-Q100,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
74HC14PW-Q100,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74HC14PW-Q100,118 Gates and Inverters applications.
  • Communication
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Flashlight
  • Troubleshooting & Judgment
  • Ship
  • Mobile caravan
  • CD player
  • Computer
  • Electrical tools
  • Home theater
Step5Bar-code shipping tag
74HC14PW-Q100,118
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74HC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    190 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    190 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    21ns @ 6V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm