  • 74HC14DR2G
74HC14DR2G
advertisement
Manufacturer No:
74HC14DR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74HC14DR2G
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74HC14DR2G
Description:
13 ns ns 110 ns ns 8.7376mm mm Gates & Inverters 5.2mA mA 1.7526mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74HC14DR2G Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle governs its operation. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~6V is needed. Operating temperature extended to -55°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. Current output is 5.2mA 5.2mA in both the high and low states. This is part of the 74HC series. There are 14 terminations totally. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. It represents the HC/UH product family. Use 74HC14 when searching for device variants. The part body receives 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. Datasheets for functions of 14 pins are available. In the quiescent state, the part has 2μA current flowing through it. This logic device is a typical Gates. The device consists of 6 circuits. A 50pF load capacitance is present in the part. This device requires a minimum voltage of 2V. As soon as Vsup reaches 6V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. In addition to this, it is packed with the industry TAPE AND REEL method. The device's output current is rated 5.2mA. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 5V volts. A feature of it is Schmitt Trigger.
74HC14DR2G Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 5.2mA
74HC14DR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74HC14DR2G Gates and Inverters applications.
  • Reactive power compensation function
  • Remote monitoring
  • Printer
  • Hair dryer
  • Cell phone
  • Solar street light
  • Projector
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Sewing machine
  • VCR
Step5Bar-code shipping tag
74HC14DR2G
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74HC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    5.2mA
  • Propagation Delay
    13 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    110 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    13ns @ 6V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    22 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    1V ~ 3V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Height
    1.7526mm
  • Length
    8.7376mm
  • Width
    3.9878mm