  • 74HC05T14-13
74HC05T14-13
advertisement
Manufacturer No:
74HC05T14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74HC05T14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74HC05T14-13
Description:
15 ns ns 125 ns ns 5.1mm mm Gates & Inverters 1.05mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
74HC05T14-13 Overview
This part is conveniently packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), making it easy to ship abroad. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). According to Inverter logic, the algorithm works. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~6V is required. Operational temperature extended around -40°C~125°C TA. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. - 5.2mA is the output current's high and low states. This item is from the 74HC series. In total, there have been 14 terminations. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It is part of the HC/UH family of chips. 14 pins are injected into the part body. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. Parts in quiescent state carry 20μA current. 6 circuits are used in this device. In order for the device to work, a minimum voltage of 2V is required. It reaches 6V when the supply voltage is maximal (Vsup). In addition, it has Open Drain.
74HC05T14-13 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
HC/UH Family
Quiescent Current: 20μA
74HC05T14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74HC05T14-13 Gates and Inverters applications.
  • Agriculture and light complementary power station
  • Mobile caravan
  • Illumination
  • Fan
  • Car
  • Troubleshooting & Judgment
  • Ship
  • Solar street light
  • Air conditioner
  • Fax machine
Step5Bar-code shipping tag
74HC05T14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Open Drain
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    125 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    - 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    15ns @ 6V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.8V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm