  • 74FCT162240CTPVCT
74FCT162240CTPVCT
advertisement
Manufacturer No:
74FCT162240CTPVCT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-74FCT162240CTPVCT
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74FCT162240CTPVCT
Description:
DUAL Buffer, Inverting 4.5V~5.5V 3-State Buffers 74FCT Series 74FCT162240 48 Pins 24mA 24mA 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1000
Step5Bar-code shipping tag
74FCT162240CTPVCT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74FCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74FCT162240
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    4.3 ns
  • Quiescent Current
    500μA
  • Turn On Delay Time
    5.8 ns
  • Family
    FCT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.5mA
  • Number of Input Lines
    16
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    2.79mm
  • Length
    15.88mm
  • Width
    7.49mm
  • Thickness
    2.59mm