  • 74F396AP-RC
74F396AP-RC
advertisement
Manufacturer No:
74F396AP-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-74F396AP-RC
Package:
Axial
Datasheet:
74F396AP-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
74F396AP-RC
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Phenolic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    74F
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    800mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    500mA
  • Base Part Number
    74F
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    812.8 μm
  • Inductance
    3.9μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    800mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    101MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 7.96MHz
  • Lead/Base Style
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Q Factor
    45
  • DC Current
    500mA
  • Diameter
    5.08mm
  • Length
    12.7mm