  • 74F377SJ
74F377SJ
advertisement
Manufacturer No:
74F377SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F377SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F377SJ
Description:
4.5V~5.5V 130MHz D-Type Flip Flop DUAL 48mA 74F Series 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F377SJ Overview
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)is the packaging method. There is an embedded version in the package Tube. As configured, the output uses Non-Inverted. There is a trigger configured with Positive Edge. There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount. The JK flip flop operates with an input voltage of 4.5V~5.5V volts. 0°C~70°C TAis the operating temperature. D-Typedescribes this flip flop. The FPGA belongs to the 74F series. You should not exceed 130MHzin the output frequency of the device. In total, it contains 1 elements. It consumes 48mA of quiescent 20terminations have occurred. A voltage of 5V is used to power it. An electronic device belonging to the family F/FASTcan be found here. It reaches the maximum supply voltage (Vsup) at 5.5V. Normally, the supply voltage (Vsup) should be above 4.5V. In addition, you can refer to the additinal WITH HOLD MODE of the D latch.
74F377SJ Features
Tube package
74F series
74F377SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F377SJ Flip Flops applications.
  • Synchronous counter
  • 2 – Bit synchronous counter
  • ESD performance
  • Reduced system switching noise
  • Communications
  • Individual Asynchronous Resets
  • Data Synchronizers
  • Shift Registers
  • Supports Live Insertion
  • ESCC
Step5Bar-code shipping tag
74F377SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F377SJ.
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    WITH HOLD MODE
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Function
    Standard
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Clock Frequency
    130MHz
  • Family
    F/FAST
  • Current - Quiescent (Iq)
    48mA
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    7ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA