  • 74F253SCX
74F253SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F253SCX
HK JDW NO:
598-74F253SCX
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F253SCX
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F253 Signal switch74F Series 2 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F253SCX Overview
Providing this information in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) enables digital switch board space to be saved.Tape & Reel (TR) is the packaging method.Digital switch ic uses a Surface Mount mounting method.A digital IC Multiplexer is used as the analog component of the multiplexers.The operating temperature of 0°C~70°C will not be susceptible to external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.The multiplexers can be used for a wide range of applications since they are members of 74F series.The base part number is 74F253, which is also useful when looking up signal switch's related components.There is a supply type of Single employed as part of this supply.It is configured with 16 pins.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.The multiplexer ic provides 2 bits.There are 2 outputs designed to operate the turn signal switch.Supply voltages of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.A multiplexer such as this has 8 inputs available.For the purpose of accepting voltage levels, the multiplexers have 4 input lines.Signal sources consist of output lines of 3.Signal switch operation at 70°C temperature is acceptable.In order to maintain a minimal operating temperature of the multiplexer, it should be set at 0°C.The relevant device specification specifies a maximum supply voltage of 5.5V for the signal switches.Device specifications require that the minimum supply voltage is 4.5V.
74F253SCX Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
3 output lines
74F253SCX Applications
  • LVDS
  • Electronic circuits
  • Data-routing applications
  • Idle motor
  • Decimal decoder
  • CPU memory location identification
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Data transfer
  • Automatic Monitoring systems
  • Home automation system
Step5Bar-code shipping tag
74F253SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F253SCX.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F253
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    2
  • Throw Configuration
    4PST
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    24mA
  • Low Level Output Current
    3mA