  • 74F161ASJ
74F161ASJ
advertisement
Manufacturer No:
74F161ASJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F161ASJ
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F161ASJ
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 16 Pins Up Positive Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74F161ASJ Overview
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)is a package in which this device is packaged. There are 16terminations used for configuring it. As a result of the supply voltage of 0, 5Vcan operate in a fully flexible manner. 1 elements are interconnected in wires. The total number of component pins is 16. As a result, it is packaged as Tube. In this case, it appears as a member of the family [0]. The 74Fseries offers a wide range of applications due to its versatility. It is decided to use the logic type [0]. A temperature of 0°C~70°Cshould be set for the operating environment. The mounting type is Surface Mount. Providing a supply voltage of 4.5V~5.5Vallows it to operate more reliably. The array has 4elements. Based on Pbfree code, this may result in yes. It is important to note that TCO OUTPUTare really important features of this electronic device. Depending on the device type, the maximum supply voltage (Vsup) can be up to 5.5V volts.
74F161ASJ Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
TCO OUTPUT
74F161ASJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74F161ASJ Counters & Dividers applications.
  • MULTIPLICATION
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • DIVISION
  • Programmable binary and decade
  • SQUARING
  • POWER COMPUTATION
  • Timing applications
  • Signal gating
  • Frequency dividers
  • Fixed or Programmable Frequency Division
Step5Bar-code shipping tag
74F161ASJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F161ASJ.
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up
    Positive Edge
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Count Rate
    120MHz
  • Timing
    Synchronous
  • Width
    5.3mm