  • 74F157ASC
74F157ASC
advertisement
Manufacturer No:
74F157ASC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74F157ASC
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F157ASC
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
74F157ASC Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Tube is the method used for packaging.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.For the analog part of the multiplexers, an IC Multiplexer is used.By keeping the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.Designers have greater flexibility when digital controlled switch operates at a 4.5V~5.5V supply voltage.These multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.The basic configuration includes 16 terminations.The multiplexer is supplied with 5V voltage.A component pin count of 16 can be found on this turn signal switch.Conductors terminate at GULL WING in this design.The logic switch is a member of the F/FAST family.It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) be kept at 4.5V so that unnecessary failures can be prevented.Vsup (maximum supply voltage) should be kept as 5.5V to prevent unnecessary failures.This turn signal switch has 1 outputs designed for its operation.This multiplexer has a total of 2 inputs.
74F157ASC Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
74F157ASC Applications
  • Analog, digital or video signal switching
  • Make full adder
  • Data collection system
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Automatic health monitoring systems
  • Data distribution
  • HD surveillance system
  • Arithmetic Logic Units
  • Automatic Monitoring systems
  • Medical industry
Step5Bar-code shipping tag
74F157ASC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F157ASC.
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    7 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm