  • 74F00SCX
74F00SCX
advertisement
Manufacturer No:
74F00SCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74F00SCX
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74F00SCX
Description:
5 ns ns 12 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F00SCX Overview
As the part is packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), international shipping is convenient. The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. It works based on the NAND Gate logic principle. A voltage of 4.5V~5.5V is needed to ensure full function of the part. An extended operating temperature of 0°C~70°C degrees Celsius. Mounted in Surface Mount. In both high and low states, output current is 1mA 20mA. A 74F series product. Using the 74F00 search parameter will show you device variants. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. Datasheets for functions of 14 pins are available. 2 inputs are supported by the part. Circuits number 4 make up this device. There are 1 outputs on the device. There are a total of 4 elements used in the operation. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 5V volts. Gates with a 4 logic. There is a 14-SOIC package available from suppliers. When the temperature of the environment exceeds 70°C degrees Celsius, the device should not operate. Statistically, the part's minimal operating temperature is 0°C. As a rule, users should not exceed 5.5V volts when powering the device. The lowest voltage fed to the part should be 4.5V.
74F00SCX Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
4 Gates
74F00SCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74F00SCX Gates and Inverters applications.
  • Car
  • Remote monitoring
  • Electric shaver
  • Photovoltaic system
  • Air conditioner
  • Agriculture and light complementary power station
  • Automotive voltage monitoring
  • Ship
  • Solar street light
  • MPPT function (maximum power point tracking)
Step5Bar-code shipping tag
74F00SCX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F00SCX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F00
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    4
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Number of Gates
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    20mA
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V