  • 74AXP2T08GU10X
74AXP2T08GU10X
advertisement
Manufacturer No:
74AXP2T08GU10X
HK JDW NO:
554-74AXP2T08GU10X
Package:
10-XFQFN
Datasheet:
74AXP2T08GU10X
Description:
6.5 ns ns 1.6mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 0.7V~2.75V 1.2V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74AXP2T08GU10X Overview
Shipped in 10-XFQFN, the part is easy to ship overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. A AND Gate logic principle governs its operation. In order for the part to function correctly, a voltage of 0.7V~2.75V 1.2V~5.5V is required. Operating temperature extended to -40°C~85°C. The part is mounted in Surface Mount. In the low and high states of output current, the current is 12mA 12mA. 74AXP is its series number. A total of 10 terminations have been recorded. There are 2 features that significantly enhance the user experience. The chip is a part of AXP. Into the part body are injected 10 pins. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. You can find the functions of the 10 pins in the datasheets. A 2 circuit is present in this device. This device requires a minimum voltage of 0.7V.
74AXP2T08GU10X Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AXP Family
74AXP2T08GU10X Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74AXP2T08GU10X Gates and Inverters applications.
  • DVD
  • Island protection
  • Induction cooker
  • Electric car
  • Residual current/leakage current protection
  • Electric shaver
  • Television
  • Fan
  • Grid adaptation function
  • Photovoltaic system
Step5Bar-code shipping tag
74AXP2T08GU10X
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    10-XFQFN
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    74AXP
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    10
  • Voltage - Supply
    0.7V~2.75V 1.2V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.7V
  • Number of Circuits
    2
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Family
    AXP
  • Logic Function
    AND
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6.5ns @ 5V, 5pF
  • Height Seated (Max)
    0.5mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    1.3mm