  • 74AUC1G125DCKRE4
74AUC1G125DCKRE4
advertisement
Manufacturer No:
74AUC1G125DCKRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-74AUC1G125DCKRE4
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Purchasing and Inquiry
74AUC1G125DCKRE4 Overview
Logical driver uses a neat 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 0.8V~2.7V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 9mA 9mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74AUC series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.2V. This electronic part belongs to the AUC family of parts. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74AUC1G125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. It is generally sold in TR package. To supply the device, a minimum voltage of 0.8V is a must. 1 bits are included within the electrical component. 1 channels for high quality communication. Wireless transceiver is able to output 1 lines.
74AUC1G125DCKRE4 Features
Bus Driver/Transceivers
74AUC1G125DCKRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments 74AUC1G125DCKRE4 Buffers & Transceivers applications.
  • Metro access rings
  • Wireless HD Photography
  • Wireless showroom
  • Clock radio
  • Transmission stations
  • Remote controls
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • IPTV front end
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Satellite radio receiver
Step5Bar-code shipping tag
74AUC1G125DCKRE4
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74AUC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    0.8V~2.7V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74AUC1G125
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.8V
  • Number of Channels
    1
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    1.7 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.3 ns
  • Family
    AUC
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    9mA 9mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.009 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    3.6 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Output Lines
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm