  • 74ALVC14BQ,115
74ALVC14BQ,115
advertisement
Manufacturer No:
74ALVC14BQ,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74ALVC14BQ,115
Package:
14-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
74ALVC14BQ,115
Description:
3.4 ns ns 4.4 ns ns 3mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~3.6V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
74ALVC14BQ,115 Overview
Packed in 14-VFQFN Exposed Pad, the part is convenient for shipping overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. A Inverter logic principle is used to make it work. In order for the part to function correctly, a voltage of 1.65V~3.6V is required. Operation at a temperature around -40°C~85°C. In Surface Mount, the part is mounted. In the low and high states of output current, the current is 24mA 24mA. This item is from the 74ALVC series. Total terminations are 14. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. It represents the ALVC/VCX/A product family. Try searching with 74ALVC14 if you're looking for device variants. It is injected into the part body with 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. The datasheets for the 14 pins explain the functions. As the part is in a quiescent state, it has 10μA current flowing through it. There are 6 circuits in this device. The part can function from 3.3V. Schmitt Trigger is its feature.
74ALVC14BQ,115 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ALVC/VCX/A Family
Quiescent Current: 10μA
74ALVC14BQ,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74ALVC14BQ,115 Gates and Inverters applications.
  • Range hood
  • VCR
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Automotive voltage monitoring
  • Mountain power station
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Solar street light
  • Residual current/leakage current protection
  • Hair dryer
Step5Bar-code shipping tag
74ALVC14BQ,115
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    14-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    74ALVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74ALVC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    3.4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.4 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.4ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.41V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.24V ~ 2V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.5mm