  • 74AHC14BQ,115
74AHC14BQ,115
advertisement
Manufacturer No:
74AHC14BQ,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74AHC14BQ,115
Package:
14-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
74AHC14BQ,115
Description:
20.5 ns ns 11 ns ns 3mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74AHC14BQ,115 Overview
Shipped in 14-VFQFN Exposed Pad, the part is easy to ship overseas. The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. As a result, it works on the principle of Inverter. Voltage 2V~5.5V ensures the part's full functionality. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C. It is mounted in position Surface Mount. In the low and high states of output current, the current is 8mA 8mA. The series 74AHC contains it. Totally, there are 14 terminations. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. It is part of the AHC/VHC/H/U/V family of chips. If you are looking for device variants, try search with 74AHC14. A total of 14 pins are injected into the body of the part. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. Datasheets for functions of 14 pins are available. Quiescent parts carry 2μA current. The circuits in this device number 6. The device must be supplied with a minimum voltage of 2V. This chip has a 5V volt operating supply voltage. Among its features are Schmitt Trigger.
74AHC14BQ,115 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHC/VHC/H/U/V Family
Quiescent Current: 2μA
74AHC14BQ,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74AHC14BQ,115 Gates and Inverters applications.
  • Scanner
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Laptop
  • DVD
  • Car refrigerator
  • Fan
  • Washing machine
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Range hood
  • Island protection
Step5Bar-code shipping tag
74AHC14BQ,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    74AHC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74AHC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    20.5 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.9V ~ 1.65V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.85V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.5mm