  • 74ACTQ14MTC
74ACTQ14MTC
advertisement
Manufacturer No:
74ACTQ14MTC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74ACTQ14MTC
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74ACTQ14MTC
Description:
5mm mm Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74ACTQ14MTC Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. This logic works according to the Inverter principle. This part needs a voltage of 4.5V~5.5V to function properly. Operation at a temperature around -40°C~85°C. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. 24mA 24mA output current is 24mA 24mA in the high or low state. There are several in the 74ACTQ series. Total terminations are 14. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. I would like to point out that this chip is part of ACT. It is injected into the part body with 14 pins. It supports inputs of 1. It consists of 6 circuits. To supply the device, it requires a voltage of 4.5V. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup). Standby mode has a maximum current of 2μA. There is Schmitt Trigger in it.
74ACTQ14MTC Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ACT Family
74ACTQ14MTC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74ACTQ14MTC Gates and Inverters applications.
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • In-vehicle system
  • Scanner
  • Hair dryer
  • Flashlight
  • Audio
  • Small ground power station
  • Remote monitoring
  • Grid adaptation function
  • Laptop
Step5Bar-code shipping tag
74ACTQ14MTC
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ACTQ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Circuits
    6
  • Family
    ACT
  • Number of Inputs
    1
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    11 ns
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Current - Quiescent (Max)
    2μA
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm