  • 74AC14SJ
74AC14SJ
advertisement
Manufacturer No:
74AC14SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74AC14SJ
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74AC14SJ
Description:
3.3/5V V 10 ns ns 15 ns ns 10.2mm mm Gates & Inverters 24mA mA 218.3mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74AC14SJ Overview
Due to its 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. The advanced packaging method Tube provides high reliability. This logic works according to the Inverter principle. Voltage 2V~6V is needed to ensure the part's full functionality. The operating temperature is extended to around -40°C~85°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. Current output is 24mA 24mA in both the high and low states. This item is from the 74AC series. In total, there are 14 terminations. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. As part of AC, this chip is used. 74AC14 can be used to search for device variants. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. In the quiescent state, the part has 2μA current flowing through it. There is a standard Gates logic device here. There is 50pF load capacitance on the part. It requires a minimal voltage of 2V to supply the device. When 6V is reached, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. The method RAIL has been incorporated into the package. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 3.3/5V power supplies. power supplies. 24mA is the output current of the device. 6 gates are used in logical operations. There is Schmitt Trigger in it.
74AC14SJ Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AC Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 24mA
6 Gates
74AC14SJ Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74AC14SJ Gates and Inverters applications.
  • Hair dryer
  • VCD
  • Automotive voltage monitoring
  • Electrical tools
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Agriculture and light complementary power station
  • Urban rail vehicle
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Air conditioner
Step5Bar-code shipping tag
74AC14SJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74AC14SJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    218.3mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74AC14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Family
    AC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Number of Gates
    6
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.1V
  • Logic Level - High
    2.2V ~ 3.9V
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm