  • 73F223AF-RC
73F223AF-RC
advertisement
Manufacturer No:
73F223AF-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-73F223AF-RC
Package:
Axial
Datasheet:
73F223AF-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
73F223AF-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    73F
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.440Diax0.625L 11.18mmx15.88mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    38.1mm
  • Inductance
    2.2mH
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    12Ohm Max
  • Max DC Current
    150mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.5MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    100 @ 250kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    100
  • Q Factor
    100
  • DC Current
    150mA
  • Diameter
    11.176mm