  • 72V85L20PA8
72V85L20PA8
advertisement
Manufacturer No:
72V85L20PA8
HK JDW NO:
668-72V85L20PA8
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
72V85L20PA8
Description:
72V85 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 9 x 220ns
Purchasing and Inquiry
72V85L20PA8 Overview
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) is a package that contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 144K 8K x 9 x 2 in their memory.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series is represented by this memory logic.100mA is memory IC's maximum operating supply current.A member of the 72V85 family, it has the following characteristics.
72V85L20PA8 Features
144K 8K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V85
72V85L20PA8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V85L20PA8 FIFOs Memory applications.
  • Switches
  • Wireless
  • Multimedia
  • High-speed disk
  • Communications
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Alarm System
  • Video Processing
  • Routers
  • Smart Meter
Step5Bar-code shipping tag
72V85L20PA8
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V85
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Memory Size
    144K 8K x 9 x 2
  • Access Time
    20ns
  • Data Rate
    33.3MHz