  • 72V851L20TF
72V851L20TF
advertisement
Manufacturer No:
72V851L20TF
HK JDW NO:
668-72V851L20TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V851L20TF
Description:
72V851 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 9 x 212ns
Purchasing and Inquiry
72V851L20TF Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.The package comes in a case of Tray .There is a memory of 144K 8K x 9 x 2 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .It is part of the 72V series of memory logics.40mA is memory IC's maximum operating supply current.A member of the 72V851 family, it has the following characteristics.
72V851L20TF Features
144K 8K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V851
72V851L20TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V851L20TF FIFOs Memory applications.
  • Microprogramming
  • Controlled baseline
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Alarm System
  • Laser Receiver System
  • PC peripheral
  • Signal processing
  • Battery Charger
  • Video
  • Cardiac Monitoring Device
Step5Bar-code shipping tag
72V851L20TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V851
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    144K 8K x 9 x 2
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz