  • 72V851L10TFG
72V851L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V851L10TFG
HK JDW NO:
668-72V851L10TFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V851L10TFG
Description:
72V851 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V851L10TFG Overview
You will find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tray .Apps and data can be stored in the 144K 8K x 9 x 2 memory of the FIFO chip.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .The 72V series comprises this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 40mA .Memory IC is a member of the 72V851 family.
72V851L10TFG Features
144K 8K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V851
72V851L10TFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V851L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Communications Systems
  • Firmware loaders
  • Extended product life cycle
  • Address mapping
  • Temporary storage elements
  • MP3 Interface for Automobile
  • Wireless
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
72V851L10TFG
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V851
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    144K 8K x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz