  • 72V851L10TF8
72V851L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V851L10TF8
HK JDW NO:
378-72V851L10TF8
Package:
TQFP
Datasheet:
72V851L10TF8
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin FIFO memory IC6.5 ns Min 3V VMax 3.6V V
Purchasing and Inquiry
72V851L10TF8 Overview
You can find FIFO memory chip in the TQFP package.It is pointing in the direction of Surface Mount .High efficiency is possible with a supply voltage of 3.3V .As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.FIFO design has 64 operation pins.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 40mA .A voltage of 3.3V should be used for FIFO's maximum efficiency.The FIFO products must be run at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius to ensure reliability.An operating temperature of 70°C °C is necessary for stable operation.The gadget in FIFOs is self-contained.This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.The FIFO memory chip may be operated at very low supply voltages, such as3V volts.This FIFO memory chip can handle maximum supply voltages of 3.6V volts.There are a total of 64 pins on this board.In the presence of a 100MHz frequency, it can maintain good accuracy.100MHz is the FIFO memory IC's maximum value for regular operation.
72V851L10TF8 Features
FIFOs category
Frequency at most
72V851L10TF8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 72V851L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Network bridges
  • Video
  • Rate buffers
  • Signal processing
  • Battery Charger
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Programmable Logic Controller
  • Smart Meter
  • GPS Offender Tracking
  • Video Processing
Step5Bar-code shipping tag
72V851L10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Max Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Access Time
    6.5 ns
  • Organization
    8KX9
  • Density
    144 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    9b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Bidirectional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm