  • 72V84L15PAG
72V84L15PAG
advertisement
Manufacturer No:
72V84L15PAG
HK JDW NO:
668-72V84L15PAG
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
72V84L15PAG
Description:
72V84 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 215ns
Purchasing and Inquiry
72V84L15PAG Overview
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) is the package in which FIFO memory chip is contained.You'll find it packaged in the shape of a Tube .A FIFO chip's memory is 72K 4K x 9 x 2 , which may be used to store applications and data.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.The 72V series comprises this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 100mA .This object belongs to the family 72V84 .
72V84L15PAG Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V84
72V84L15PAG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V84L15PAG FIFOs Memory applications.
  • Consumer Systems
  • Smart Meter
  • Alarm System
  • Extended product-change notification
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Telecommunication
  • IP Radio
  • Multi-stage synchronizer
  • Networking
Step5Bar-code shipping tag
72V84L15PAG
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V84
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz