  • 72V841L15TFGI
72V841L15TFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V841L15TFGI
HK JDW NO:
668-72V841L15TFGI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V841L15TFGI
Description:
72V841 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V841L15TFGI Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.This FIFO memory chip is packaged as a Tray .There is a 72K 4K x 9 x 2 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C .Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.It is a component from the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 40mA .This object belongs to the family 72V841 .
72V841L15TFGI Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V841
72V841L15TFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V841L15TFGI FIFOs Memory applications.
  • Tape controllers
  • TVs
  • Notebook
  • Look-up Tables
  • Medical Monitoring Device
  • Consumer Systems
  • Multimedia
  • Industrial Systems
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • HDD
Step5Bar-code shipping tag
72V841L15TFGI
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V841
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz