  • 72V841L15TF
72V841L15TF
advertisement
Manufacturer No:
72V841L15TF
HK JDW NO:
668-72V841L15TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V841L15TF
Description:
72V841 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 9 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V841L15TF Overview
You will find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.In terms of packaging, it comes in Tray cases.There is a 72K 4K x 9 x 2 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.It is a component from the 72V series.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.The 72V841 family of integers consists of this type.
72V841L15TF Features
72K 4K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V841
72V841L15TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V841L15TF FIFOs Memory applications.
  • A/D output buffers
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Emulators
  • Data communications
  • Product traceability
  • GPS Offender Tracking
  • Transistors
  • Communications
  • Look-up Tables
  • Test Equipment
Step5Bar-code shipping tag
72V841L15TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V841
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    72K 4K x 9 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz