  • 72V82L15PA/6280
72V82L15PA/6280
advertisement
Manufacturer No:
72V82L15PA/6280
HK JDW NO:
668-72V82L15PA/6280
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
Description:
FIFO memory IC72V Series 18K 1K x 9 x 215ns
Purchasing and Inquiry
72V82L15PA/6280 Overview
You can find FIFO memory chip in package 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) .There is a case Tube in which it is packaged.The FIFO chips have a memory of 18K 1K x 9 x 2 that can be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.It belongs to the 72V series of memory logics.In this case, the FIFO's maximum supply current is 100mA .FIFO's FIFO's maximum
72V82L15PA/6280 Features
18K 1K x 9 x 2 memory size
72V series
72V82L15PA/6280 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V82L15PA/6280 FIFOs Memory applications.
  • Laser Receiver System
  • TVs
  • Microprogramming
  • Product traceability
  • Optical memories
  • HDD
  • Video Processing
  • Analog-to-digital converters
  • Address mapping
  • Network bridges
Step5Bar-code shipping tag
72V82L15PA/6280
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Memory Size
    18K 1K x 9 x 2
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz