  • 72V825L15PFI8
72V825L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V825L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V825L15PFI8
Package:
128-LQFP
Datasheet:
72V825L15PFI8
Description:
72V825 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 18 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V825L15PFI8 Overview
FIFO memory chip is included in the 128-LQFP package.There's a Tape & Reel (TR) on the package.There is a memory of 36K 1K x 18 x 2 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .Operating voltage is 3V~3.6V .It is part of the 72V series of memory logics.60mA is memory IC's maximum operating supply current.In terms of its family, it is part of the 72V825 family.
72V825L15PFI8 Features
36K 1K x 18 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V825
72V825L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V825L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Code converters
  • Desktop Computers
  • Switches
  • IP Camera Buffer
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • A/D output buffers
  • GPS Offender Tracking
  • Magnetic memories
  • Video Processing
  • Transistors
Step5Bar-code shipping tag
72V825L15PFI8
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V825
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    36K 1K x 18 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz