  • 72V811L10TFG
72V811L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V811L10TFG
HK JDW NO:
668-72V811L10TFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V811L10TFG
Description:
72V811 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V811L10TFG Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.Tray case is used for packaging.The FIFO chips have a memory of 9K 512 x 9 x 2 that can be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.It is part of the 72V series of memory logics.It has a maximum operating supply current of 40mA .In terms of its family, it is part of the 72V811 family.
72V811L10TFG Features
9K 512 x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V811
72V811L10TFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V811L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Networking
  • Game Controller
  • Communications
  • Game Consoles
  • Data-acquisition systems
  • Computers
  • PC peripheral
  • One assembly
  • Extended product-change notification
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
72V811L10TFG
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V811
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    9K 512 x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz