  • 72V801L15PFI8
72V801L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V801L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V801L15PFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V801L15PFI8
Description:
72V801 FIFO memory IC72V Series 4.6K 256 x 9 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V801L15PFI8 Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 4.6K 256 x 9 x 2 memory.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The 72V series contains this memory logic.A maximum operating supply current of 40mA is provided by this FIFO products.A member of the 72V801 family, it has the following characteristics.
72V801L15PFI8 Features
4.6K 256 x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V801
72V801L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V801L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Portable Information Devices
  • Video
  • IP Camera Buffer
  • IP Radio
  • Optical memories
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Transistors
  • Video Processing
  • Portable Information Devices
  • Networking
Step5Bar-code shipping tag
72V801L15PFI8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V801
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.6K 256 x 9 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz