  • 72V801L15PFGI
72V801L15PFGI
advertisement
Manufacturer No:
72V801L15PFGI
HK JDW NO:
668-72V801L15PFGI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V801L15PFGI
Description:
72V801 FIFO memory IC72V Series 4.6K 256 x 9 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V801L15PFGI Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.It's packaged in the shape of a Tray .There is a memory of 4.6K 256 x 9 x 2 available for storing data and applications.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C .The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A 3V~3.6V supply voltage is required to power it.It is a component from the 72V series.Memory IC's maximum operating supply current is 40mA .In terms of its family, it is part of the 72V801 family.
72V801L15PFGI Features
4.6K 256 x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V801
72V801L15PFGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V801L15PFGI FIFOs Memory applications.
  • Rate buffers
  • Product traceability
  • HDD
  • Cameras
  • Programmable Logic Controller
  • Signal processing
  • IP Radio
  • Buses
  • Computers
  • Tape controllers
Step5Bar-code shipping tag
72V801L15PFGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V801
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.6K 256 x 9 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz