  • 72V801L10PFG8
72V801L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V801L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V801L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V801L10PFG8
Description:
72V801 FIFO memory IC72V Series 4.6K 256 x 9 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
72V801L10PFG8 Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .Apps and data can be stored in the 4.6K 256 x 9 x 2 memory of the FIFO chip.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.It is part of the 72V series of memory logics.In this case, the FIFO's maximum supply current is 40mA .FIFO's FIFO's maximumThe 72V801 family of integers consists of this type.
72V801L10PFG8 Features
4.6K 256 x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V801
72V801L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V801L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Address mapping
  • Digital buffering
  • Multi-stage synchronizer
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Look-up Tables
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Emulators
  • Cardiac Monitoring Device
  • Optical memories
  • SPI Bus Flash Memory Devices
Step5Bar-code shipping tag
72V801L10PFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V801
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.6K 256 x 9 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz